دوشنبه 31 ارديبهشت 1397

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی گوشه و کنار IT چطور در برابر باج‌افزارها ایمن شویم؟

 
 

سه شنبه 16 خرداد 1396

چطور در برابر باج‌افزارها ایمن شویم؟

 
 

یکی از شایع‌ترین راه‌های سوءاستفاده مجازی این روزها، آلوده کردن اطلاعات کاربران به انواع باج‌افزار است، با وجود این با راه‌کارهایی مانند بک‌آپ گرفتن اطلاعات و به‌روز نگه داشتن نرم‌افزارها می‌توان از آلوده شدن به باج‌افزارهای شناخته‌شده و یا پرداخت باج به هکرها تا حد زیادی جلوگیری کرد.

گاهی کاربران از طریق ایمیل‌های اسپم برای کلیک کردن روی لینک‌های مخرب فریب می‌خورند، سپس باج افزار، سیستم‌های رایانه‌ای و دستگاه‌ها یا فایل‌های آن‌ها را غیر قابل دسترس می‌سازد و در واقع آن‌ها را گروگان می‌گیرد تا قربانی باج مربوطه را پرداخت کند.
در مواجهه با باج‌افزارها، قربانیان دو حق انتخاب خواهند داشت: پرداخت کردن مبلغ باج و یا از دست دادن تمام اطلاعات خود برای همیشه. متأسفانه این روش برای مجرمان سایبری به خوبی کار می‌کند زیرا کاربران خانگی و کاربران شرکت‌های تجاری مختلف تدابیر لازم در رابطه با داده‌های خود را به کار نبسته‌اند و چاره‌ای جز پرداخت وجه مورد نظر ندارند و تقریباً ۵۰ درصد قربانیان به این کار دست می‌زنند.
برای اینکه از ابتدا گرفتار باج‌افزارها نشویم و یا در صورت آلوده شدن به باج‌افزار، مجبور به پرداخت باج به هکرها نشویم راه‌های گوناگونی وجود دارد که در گزارشی از پلیس فتا به برخی از این راهکارها اشاره شده است. یکی از این راه‌ها، تهیه فایل پشتیبان از اطلاعات است. یک راه آسان و مقرون به صرفه برای حفاظت از اطلاعات، استفاده از هارد دیسک‌های اکسترنال است که روز به‌ روز از قیمتشان کاسته و بر ظرفیتشان افزوده می‌شود. تهیه نسخه پشتیبان بهترین تاکتیک عملی توسط شماست که می‌تواند برای محافظت در برابر ایمیل‌های باج‌افزاری به خوبی عمل کند.
همچنین می‌توان یک برنامه برای بک‌آپ‌گیری تنظیم کرد تا تهیه فایل پشتیبان از اطلاعات را برای ما انجام دهد. توصیه محققان نیز به پشتیبان‌گیری از داده‌ها حداقل هفته‌ای یک‌بار و به طور ایده‌آل، روزی یک‌بار است. آگاهی نسبت به ایمیل‌های فیشینگ از اهمیت زیادی برخوردار است. کارمندان باید نسبت به آخرین تاکتیک‌های مهندسی اجتماعی که برای فریب مردم به منظور کلیک روی لینک‌ها و پیوست‌های مخرب استفاده می‌شوند، هوشیاری کامل داشته باشند. به‌روزرسانی نرم‌افزارها یکی دیگر از راهکارهای مقابله با آلوده شدن به انواع باج‌افزار است. اگر شما برنامه‌های کاربردی خود را به‌روز نگه دارید، در معرض حملات احتمالی قرار گرفتن را به حداقل خواهید رساند.
همچنین تلاش کنید اطلاعات شخصی و اطلاعات کاری خود را از هم جدا سازید. در دنیای امروزی جدا کردن مرز کار از زندگی شخصی سخت است، اما جدا نگه داشتن این دو دنیا در محافظت از داده‌ها و به حداقل رساندن تأثیر یک حمله نقش به‌سزایی خواهد داشت.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نرخ رسمی دلار بالاخره از 4200 رد شد!
:: فناوری اطلاعات ::
تغییرات استراتژیک در کروم برای امنیت کاربران
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
سورپرایز بعدی کارلوس کی روش چیست؟!
:: فرهنگ و هنر ::
ماجراهای روح باباپنجعلی در «پایتخت6»؛ داستان سری جدید سریال پایتخت
:: حوادث ::
قتل ۸ زن با طناب سفید!

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار