شنبه 5 بهمن 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اجتماعی ایران در پرخطرترین منطقه بیماریهای دامی قرار دارد

 
 

مهر , سه شنبه 21 ارديبهشت 1389

ایران در پرخطرترین منطقه بیماریهای دامی قرار دارد

 
 

یک کارشناس دامپزشکی با تاکید بر اینکه بیماری تب برفکی قابل انتقال از حیوان به انسان نیست تصریح کرد: ایران در پرخطرترین منطقه بیماریهای دامی واقع شده است.

ایران در پرخطرترین منطقه بیماریهای دامی قرار دارد
دکتر مهدی خلج اظهارداشت: تب برفکی به هیچ وجه بیماری مشترک دام و انسان تلقی نمی شود و معمولا دامهایی که بیمار هستند کشتار نمی شوند.
این در حالی است که ناصر نبی پور، رئیس هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران گفته است با توجه به 120 میلیون راس دام در کشور حدود 10 هزار دامپزشک مورد نیاز است.
خلج از تب برفکی به عنوان بیماری مهم اقتصادی دامها نام برد و افزود: این بیماری در صدر بیماریهای ویروسی دام از بعد اقتصادی قرار دارد که اغلب دامهای جوان را مبتلا می کند.
این کارشناس دامپزشکی با تاکید بر اینکه تب برفکی هیچ مشکلی به لحاظ بهداشت عمومی متوجه انسان نمی کند تصریح کرد: مصرف گوشت این دامها تنها از این نظر که کیفیت پایین تری دارد، برای سلامت انسان خوب نیست.
خلج با اشاره به اهمیت بیماری تب برفکی به لحاظ مانع بر سر راه تجارت بین الملل اظهارداشت: این بیماری دامی از اهمیت ویژه ای در نزد دولتها برخوردار است و سازمان جهانی بهداشت دام و دیگر سازمانهای بین المللی تلاش می کنند از طریق همگرایی بین کشورهای منطقه این بیماری را کنترل کنند.
سید محسن دستور، معاون وزیر جهادکشاورزی نیز پیش از این از تب برفکی به عنوان یک بیماری بسیار عفونی و به شدت واگیردار یاد کرده و گفته است که امکان کنترل این بیماری در 10 سال آتی میسر خواهد شد.
وی با اعلام اینکه دنیا به هفت منطقه جغرافیایی به لحاظ بیماریهای دامی تقسیم شده است افزود: منطقه خاورمیانه که شمال 13 تا 14 کشور می شود و ایران نیز جزو آن است از پرخطرترین مناطق دنیا به لحاظ بیماریهای دامی و تب برفکی است.
این کارشناس دامپزشکی در خصوص نحوه کنترل تب برکفی در جمعیت دامی، گفت: اعمال ضوابط قرنطینه ای، تشخیص آزمایشگاهی، نظام گزارش دهی مطلوب و همکاری دامداران در رعایت مقررات ایمنی زیستی، از اهمیت بالایی در کنترل بیماری برخوردار است.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
پرداخت ۳ میلیارد تومان برای کمک به جان‌باختگان و مصدومان حادثه کرمان
:: فناوری اطلاعات ::
هشدار بدافزار خطرناک بانکی و سارق پیامک‌ها
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
انصاری‌فرد: نباید عقب‌نشینی کنیم/ آبروی فیفا در خطر است
:: فرهنگ و هنر ::
آخرین وضعیت رضا ایرانمنش در بیمارستان
:: حوادث ::
شوهرکشی مقابل چشم فرزندان

يادداشت
:: اجتماعی ::
تهران آماده نیست!

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار