سه شنبه 29 بهمن 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری بزرگترین کامیون خودران جهان شارژ نمی‌خواهد!

 
 

يكشنبه 10 شهريور 1398

بزرگترین کامیون خودران جهان شارژ نمی‌خواهد!

 
 

"ای‌دامپر" نام بزرگترین کامیون برقی جهان است که شاید هیچ‌وقت نیاز نداشته باشد برای شارژ شدن به برق متصل شود، چرا که نیروی مورد نیاز خود را از ذخیره انرژی حرکت خود تامین می‌کند.

گاهی اوقات یک ماشین آن قدر در راستای هدف خود خوب تنظیم شده است که به سختی می‌توان باور کرد که قبلا ساخته نشده است.
یک شرکت سوئیسی یک کامیون کمپرسی غول پیکر با یک پیشرانه تمام الکتریکی به بازار عرضه کرده است. بزرگترین خودروی برقی با بزرگترین بسته باتری ممکن است که تاکنون دیده‌ایم و به دلیل اینکه انرژی مورد نیاز خود را از ذخیره انرژی حاصل از حرکت در سر پایینی‌ها تامین می‌کند، شاید هیچ گاه نیاز به شارژ شدن پیدا نکند.
شرکت "هیمبرگ"(Heimberg) با همکاری آزمایشگاه فدرال علوم مواد Empa و دانشگاه علمی کاربردی "برن" و شرکت NTB، یکی از مدل‌های غول برند کوماتسو موسوم به "HD۶۰۵-۷" را گرفته‌اند، موتور دیزلی ۲۳ لیتری آن را بیرون آورده و به جای آن موتورهای الکتریکی قدرتمند و یک بسته باتری هیولای ۶۰۰ کیلووات ساعتی جایگزین کرده‌اند و نام آن را "ای‌دامپر"(EDumper) گذاشته‌اند و آن را برای کار در معدن سنگ منطقه "پری" در حدود ۱۰۰ کیلومتری زوریخ فرستاده‌اند.
کار در این معدن فرصتی نادر به "ای‌دامپر" برای تولید تقریبا همه انرژی مورد نیاز خود داده است. زیرا در این معدن، این کامیون با حدود ۶۰ تن سنگ بارگیری می‌شود که باید آن را به نقطه‌ای در پایین کوه منتقل کند. شیب ۱۳ درجه‌ای این جاده و بار سنگین پشت کامیون به "ای‌دامپر" اجازه می‌دهد تا باتری خود را از نیروی حرکتی شارژ کند. قدرت تولید و ذخیره شده تقریبا برای بازگشت کامیون خالی به بالای کوه کافی است. بدین ترتیب "ای‌دامپر" اغلب مواقع نیاز به شارژ شدن از طریق برق مستقیم نخواهد داشت.
پایگاه خبری اشپیگل می‌گوید "ای‌دامپر" بر خلاف برخی گزارش‌ها بیشتر از آنچه که مصرف می‌کند، برق تولید نمی‌کند. بنابراین به ویژه در زمستان، هنگامی که زنجیر چرخ‌ها به طور قابل توجهی باعث افزایش مصرف انرژی می‌شوند، باتری آن شاید گاهی اوقات به شارژر نیاز پیدا کند.
"ای‌دامپر" پس از ۱۰ سال، ۳۰۰ هزار تن سنگ را حمل خواهد کرد و باعث جلوگیری از انتشار ۱۳۰۰ تن CO۲ در جو خواهد شد، زیرا دیگر نیاز نیست نیم میلیون لیتر گازوئیل بسوزاند و این یک پیروزی بزرگ برای همه است.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت اوراق مسکن کاهش یافت
:: فناوری اطلاعات ::
کرونا مانع از حضور شهروندان چینی در کنگره موبایل شد
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
تیتر تمجیدی روزنامه عربستانی درباره‌ی فرهاد مجیدی
:: فرهنگ و هنر ::
آخرین وضعیت رضا ایرانمنش در بیمارستان
:: حوادث ::
دفن جسد زن تنها در خانه وحشت

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار