دوشنبه 3 ارديبهشت 1403

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری بررسی احتمال وجود نقص در فرآیند تولید فضاپیماهای روسیه

 
 

دوشنبه 22 اسفند 1401

بررسی احتمال وجود نقص در فرآیند تولید فضاپیماهای روسیه

 
 

دو فضاپیمای روسی به تازگی طی دو ماه دچار نشتی مایع خنک‌کننده شدند و اکنون روسیه در حال بررسی این احتمال است که نقص ناشی از مراحل ساخت باشد.

در روز ۱۴ دسامبر سال ۲۰۲۲، یک فضاپیمای حامل خدمه سایوز که به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شده بود، تمام مایع خنک‌کننده خود را در فضا از دست داد؛ اتفاقی که مقامات روسی آن را به برخورد احتمالی یک ریز شهاب‌سنگ نسبت دادند.
سپس، در تاریخ ۱۱ فوریه، یک فضاپیمای باری رباتیک به نام «پروگرس» در ایستگاه فضایی بین‌المللی دچار نشتی شد. روسکاسموس این موضوع را به یک برخورد خارجی نسبت داد که احتمالا مشکلی است که در جریان پرتاب فضاپیمای باری در ماه اکتبر ۲۰۲۲ رخ داده است.
به گفته جوئل مونتالبانو (Joel Montalbano)، مدیر برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا؛ در واقع، حوادث پشت سر هم، آژانس فضایی روسیه موسوم به روسکاسموس را بر آن داشته است تا نگاهی دقیق‌تر به فرآیندهای ساخت فضاپیمای کشور خود بیندازد.
مونتالبانو شنبه شب در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی که در مورد بازگشت موفقیت‌آمیز فضانوردان ماموریت کرو-۵ اسپیس‌ایکس به زمین بود، گفت: علاوه بر ریز شهاب‌سنگ‌های فضایی، تیم تحقیقات و روسکاسموس در حال بررسی فرآیند تولید فضاپیما هستند.
روسکاسموس سایوز نشت‌کننده معروف به MS-22 را برای حمل سه خدمه خود یعنی فرانک روبیو (Frank Rubio) ناسا، سرگئی پروکوپیف (Sergey Prokopyev) و دیمیتری پتلین (Dmitri Petelin) به جز در موارد تخلیه اضطراری ایستگاه فضایی بین‌المللی، نامناسب دانست. بنابراین، ماه گذشته، روسیه یک سایوز جایگزین با نام MS-23 را به این آزمایشگاه مداری پرتاب کرد.
مونتالبانو گفت که ناسا به سایوز جدید اطمینان دارد.
سایوز MS-22 روبیو، پروکوپیف و پتلین را در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل کرد. این سه نفر قرار بود زودتر به زمین بازگردند، اما بروز این حادثه باعث شد که بازگشت آنها به تعویق بیفتد.
آژانس فضایی روسکاسموس روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بازگشت آنها در حال حاضر برای ماه سپتامبر سال ۲۰۲۳ بوسیله سایوز MS-23 برنامه‌ریزی شده است.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
شارژ اضافی ۱۲۰هزار تومانی «یارانه‌ها» ذخیره نمی‌شود/ نحوه بهره‌مندی از این شارژ
:: فناوری اطلاعات ::
آغاز دور جدید حراج شماره‌های رند همراه اول
:: روی خط جوانی ::
چه زمانی برای اولین بار بگوییم "دوستت دارم"
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
قلم مقدس به‌دنبال معرفی اسوه برای نسل خبرنگاران است
:: حوادث ::
مرد تهرانی زن سابق خیانتکارش را کشت و خودکشی کرد

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار