دوشنبه 8 خرداد 1402

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری لباس‌ فضانوردان ماموریت آرتمیس در ماه می‌ماند

 
 

شنبه 27 اسفند 1401

لباس‌ فضانوردان ماموریت آرتمیس در ماه می‌ماند

 
 

لباس‌های فضایی تاریخ‌سازی که اولین زن و یک فضانورد آمریکایی مرد هنگام گشت‌زنی روی ماه پس از دهه‌ها بر تن خواهند داشت به جای اینکه برای استفاده مجدد یا نمایش در موزه به زمین بازگردانده شوند، درون یک فرودگر قمری متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس رها می‌شود و این موشک استارشیپ نیز تا بی‌نهایت در مدار ماه باقی می‌ماند.

لباس‌های فضایی تاریخ‌سازی که اولین زن و یک فضانورد آمریکایی مرد هنگام گشت‌زنی روی ماه پس از دهه‌ها بر تن خواهند داشت به جای اینکه برای استفاده مجدد یا نمایش در موزه به زمین بازگردانده شوند، درون یک فرودگر قمری متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس رها می‌شود و این موشک استارشیپ نیز تا بی‌نهایت در مدار ماه باقی می‌ماند.
شرکت فضایی«اکسیوم اسپیس»(Axiom Space) که توسط ناسا برای طراحی، ساخت و تجهیز لباس‌های فضایی ماموریت فرود روی ماه آرتمیس ۳(Artemis ۳) در سال ۲۰۲۵ انتخاب شده است، در جریان یک رویداد مطبوعاتی از نمونه‌ی اولیه لباس فضانوردی خود رونمایی کرد. مایکل سافردینی(Michael Suffredini)، رئیس و مدیرعامل شرکت اکسیوم و مارک گریلی(Mark Greeley)، مدیر برنامه‌ی شرکت برای فعالیت‌های خارج از فضاپیما، در مصاحبه‌ای کوتاه درباره‌ی سرنوشت این لباس‌های فضایی صحبت کردند.
گریلی با اشاره به اینکه این دو لباس اولین لباس‌هایی هستند که پس از چند دهه به ماه می‌رسند، گفت: فضانوردان درون کپسول اوریون بر فراز موشک استارشیپ به ماه می‌روند و سپس از اوریون به استارشیپ منتقل می‌شوند تا به سطح ماه برسند.
رویکرد ناسا برای دستیابی به سطح ماه پس از بیش از ۵۰ سال، با آخرین باری که با آپولو به ماه سفر کرد، متفاوت است. چهار فضانورد ماموریت آرتمیس ۳ با کپسول اوریون ساخته‌ی شرکت لاکهید مارتین زمین را ترک خواهند کرد. به محض رسیدن به ماه، دو نفر از خدمه به سیستم فرود انسان منتقل می‌شوند که نسخه‌ای از فضاپیمای استارشیپ اسپیس‌ایکس است و دو نفر دیگر در مدار ماه درون اوریون می‌مانند.
در پایان عملیات دو مسافر ماموریت آرتمیس از جمله اولین زنی که روی ماه فرود آمد سوار بر استارشیپ به اوریون باز می‌گردد. به دلیل محدودیت‌های وزنی، تنها ذخایر کوچکی از سنگ‌های ماه و تجهیزات به فضاپیما بازگردانده می‌شود.
گریلی می‌گوید: لباس‌های فضایی به استارشیپ برمی‌گردند و سپس استارشیپ به طور نامحدود در مدار ماه باقی می‌ماند.
سافردینی گفت: این روندی است که در حال حاضر تصور می‌کنیم. اما هنوز چند سال باقی مانده است.
گریلی افزود: شاید دستکش‌ها یا برخی قطعات کوچک دیگر به زمین برگردند.
پس از بازگشت از سطح ماه، استارشیپ فاقد سوخت مورد نیاز برای پرواز به زمین خواهد بود. این وسیله‌ی نقلیه به گونه‌ای طراحی شده که قابل سوخت‌گیری باشد اما اواخر سال ۲۰۲۵، هیچ ایستگاهی برای شارژ مجدد آن در دسترس نخواهد بود.
اگر لباس‌های فضایی ماموریت آرتمیس ۳ در مدار ماه رها شوند، اولین باری نخواهد بود که لباس‌های فضانوردان از ماموریت‌های تاریخی ناسا باز نمی‌گردند.
در ماموریت‌های آپولو، فضانوردان ناسا لباس‌های فشاری را برای راه رفتن روی ماه می‌پوشیدند که برای پرتاب از زمین و بازگشت به زمین استفاده می‌شد، بنابراین لباس‌ها سفر رفت و برگشت را انجام می‌دادند. با این حال قطعاتی که برای کار روی سطح ماه اضافه شده بود، اغلب برای کاهش وزن در ماه باقی می‌ماند.
به همین دلیل، چکمه‌هایی که نیل آرمسترانگ، فضانورد آپولو ۱۱ برای برداشتن اولین «گام کوچک» خود به پا داشت، هنوز در ماه هستند.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
آخرین آمار خانه‌های مسکن مهر ساخته شده و در حال تکمیل
:: فناوری اطلاعات ::
از آیفون ۱۵ چه می‌دانیم؟
:: روی خط جوانی ::
هدیه‌های سمی زوجین!
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
«از مامان بگو» ویژه‌ برنامه‌ای برای بانوان ایرانی
:: حوادث ::
اعتراف هولناک زن شوهرکش به قتل استاد دانشگاه در تهران

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار