دوشنبه 1 مرداد 1403

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی گوشه و کنار IT رصد سلامت ذهن با گجت‌های پوشیدنی

 
 

دوشنبه 18 ارديبهشت 1402

رصد سلامت ذهن با گجت‌های پوشیدنی

 
 

محققان در یک تحقیق از داده های مربوط به گجت های پوشیدنی برای بررسی سلامت ذهنی افراد و انعطاف پذیری آنها استفاده کردند.

گجت های پوشیدنی اطلاعات مربوط به سلامت را جمع آوری می کنند، مانند تعداد قدم هایی که باید برداشته شود، تعداد پله‌هایی که فرد بالا رفته، میزان کالری که مصرف کرده، مدت زمان خواب، ضربان قلب و غیره. اما اکنون مشخص شده یک گجت می تواند سلامت ذهنی فرد را نیز رصد کند.
حسگرهای احساسات در گجت های پوشیدنی یا لباس‌های مختلف به کار می روند و تصویری از فعالیت های روزانه فرد را فراهم می‌کنند. در مرحله بعد این اطلاعات در دستگاههای موبایل یا رایانه هماهنگ می شود. پیشرفت در زمینه شبکه های موبایل و انتقال سریع داده ها در کنار میکروپردازشگرهای بسیار کوچک سبب شده گجت های پوشیدنی به بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره افراد تبدیل شوند.
انعطاف پذیری، توانایی فرد برای بازگشت یا بهبود سریع هنگام مشکلات و سختی ها است. این همان چیزی است که به افراد قدرت می دهد تا با تروما و مشکلات کنار بیایند و سلامت ذهنی مناسبی داشته باشند.
در همین راستا محققان دانشکاه پزشکیIcahn در نیویورک مدل های یادگیری ماشینی را روی داده هایی به کاربردند که از گجت های مختلف مانند اپل واچ جمع آوری شده بود و هدف آن بررسی انعطاف پذیری و سلامت ذهنی فرد بود.
رابرت هیرتن مولف ارشد این پژوهش گفت: گجت های پوشیدنی به طور مداوم اطلاعات درباره وضعیت فیزیکی فرد فراهم می کنند. نتایج تحقیق چشم اندازی به قابلیت اجرایی ارزیابی ویژگی های روانشناختی از داده‌هایی است که به طور منفعلانه جمع آوری شده اند.
البته همه به سرویس های سلامت روان دسترسی ندارند و به همین دلیل محققان معتقدند این تحقیق اهمیت زیادی دارد.
محققان در این پژوهش داده‌های جمع آوری شده در تحقیقWarrior Watch را استفاده کردند که برای کمک به درک تاثیرات همه گیری روی سلامتی روانی کارمندان بیمارستان جمع آوری شده بود. داده‌ها مربوط به ۳۲۹ کارمند بخش خدمات درمانی بود که در ۷ بیمارستان نیویورک فعالیت می کردند.
افراد مذکور در دوره انجام پژوهش یک اپل واچ سری ۴یا ۵ را استفاده کردند که تغییرات ضربان قلب (زمان بین هر ضربان) و ضربان قلب در حالت استراحت را اندازه گیری می کرد. تغییرات ضربان قلب نشان دهنده واکنش فیزیکی بدن به استرس است. نظرسنجی‌های پایه برای ارزیابی تاب‌آوری، خوش‌بینی و میزان حمایت عاطفی ارائه شده توسط دیگران انجام شد.
الگوریتم های ماشین یادگیری برای تحلیل داده ها استفاده شد و محققان متوجه شدند می توانند انعطاف پذیری فرد و همچنین ترکیبی از انعطاف پذیری، خوش بینی و پشتیبانی احساسی را براساس تغییرات ضربان قلب مشخص کنند.
با وجود آنکه تحقیقWarrior Watch برای ارزیابی انعطاف پذیری فرد به طور خاص طراحی نشده بود اما پژوهشگران معتقدند یافته های آنها نشان دهنده نیاز به مطالعه بیشتر جهت ارزیابی سلامت روانی با توجه به داده های جمع آوری شده از گجت های پوشیدنی به شیوه منفعلانه است.
محققان تصمیم دارند پژوهش های خود را با استفاده از داده های گجت های پوشیدنی ادامه دهند تا طیفی از اختلالات فیزیکی و روانشناختی را بررسی کنند.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
شارژ اضافی ۱۲۰هزار تومانی «یارانه‌ها» ذخیره نمی‌شود/ نحوه بهره‌مندی از این شارژ
:: فناوری اطلاعات ::
آغاز دور جدید حراج شماره‌های رند همراه اول
:: روی خط جوانی ::
چه زمانی برای اولین بار بگوییم "دوستت دارم"
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
قلم مقدس به‌دنبال معرفی اسوه برای نسل خبرنگاران است
:: حوادث ::
قتل زن تهرانی در حمام خانه اش / شوهرش تصمیم به مثله کردن جسد داشت که پشیمان شد!

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار