شنبه 2 شهريور 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار خارجی حوادث تری شایوو، مبارزه 15 ساله با مرگ را باخت

 
 

هموطن سلام , شنبه 13 فروردين 1384

تری شایوو، مبارزه 15 ساله با مرگ را باخت

 
 


تري شايوو، زن آمريكايي مبتلا به مرگ مغزي، در پايان يكي از طولاني‌ترين نبردهاي انسان با مرگ، در فلوريدا درگذشت، ولي مرگش پرسش‌هاي پيچيده تازه‌اي در بحث جنجال آفرين «قتل ترحمي» براي زندگان باقي گذاشت.

لوله تغذيه شايوو 18 مارس بعد از يك نبرد حقوقي 7 ساله به درخواست شوهرش مايكل شايوو برداشته شد، زيرا وي مي‌گفت همسرش نمي خواست بصورت مصنوعي زنده نگه داشته شود.

بي.‌بي.‌سي افزود: اما ماري و باب شيندلر، والدين اين زن 41 ساله كه در سال 1990 به دليل توقف موقت قلبش دچار مرگ مغزي شد، حتي به ديوانعالي آمريكا پناه بردند
 

" خانم شايوو در اثر حمله قلبي در سال 1990 به حالت اغما رفت و در سال 1998، همسر وي به عنوان قيم قانوني اين زن از دادگاه خواست با خارج كردن لوله تغذيه از ادامه حيات نباتي بيمار جلوگيري كند.... "

 
 
تا دخترشان زنده نگه داشته شود، ولي تلاش آنها كه با حمايت كاخ سفيد همراه بود، ثمري نداشت.

پدر و مادر خانم شايوو پيش از مرگش به مدت 15 دقيقه در كنار دخترشان بودند، اما چند دقيقه قبل از مرگ وي، شوهرش از آنها خواست كه بيرون بروند. آنها بعد از فوت دخترشان اجازه يافتند به اتاق بازگردند.

پدر فرانك پاوون، مدير ملي سازمان كشيشان «طرفدار حيات»، آقاي شايوو را به «بي رحمي سنگدلانه» متهم كرده است.

وي گفت: «اين نه فقط مرگ، بلكه قتل است. ما از اين كه ملتمان گذاشت چنين جنايتي رخ دهد، اندوهگين هستيم.» واتيكان نيز مرگ تري شايوو را محكوم كرده است.

خانم شايوو در اثر حمله قلبي در سال 1990 به حالت اغما رفت و در سال 1998، همسر وي به عنوان قيم قانوني اين زن از دادگاه خواست با خارج كردن لوله تغذيه از ادامه حيات نباتي بيمار جلوگيري كند.

دادگاه در سال 2000 به خارج كردن لوله تغذيه راي داد، اما اين اقدام با مخالفت طرفداران ادامه تغذيه بيمار عملي نشد و در ماه آوريل سال 2001، والدين خانم شايوو توانستند دستور توقف اجراي حكم و سپس از سرگيري تغذيه وي را به دست آورند.

در سال 2003، مجددا دادگاه ايالتي دستور توقف تغذيه بيمار را صادر كرد، اما مجلس نمايندگان ايالت فلوريدا با تصويب قانوني به جب بوش، برادر رئيس‌جمهوري و فرماندار فلوريدا، اجازه داد تا به پزشكان دستور دهد همچنان به تغذيه مصنوعي تري شايوو ادامه
 

" پدر و مادر خانم شايوو پيش از مرگش به مدت 15 دقيقه در كنار دخترشان بودند، اما چند دقيقه قبل از مرگ وي، شوهرش از آنها خواست كه بيرون بروند. آنها بعد از فوت دخترشان اجازه يافتند به اتاق بازگردند. ... "

 
 
دهند

. در سال 2004، اين قانون توسط دادگاه عالي ايالتي لغو شد، ولي فرماندار ايالتي با مراجعه به ديوانعالي ايالات متحده، در صدد لغو حكم دادگاه عالي ايالتي برآمد، اما موفق نشد.

پس از آن كه در 18 مارس لوله تغذيه براي سومين بار برداشته شد، پدر و مادر خانم شايوو در دادخواست خود به دادگاه عالي فلوريدا و آمريكا مدعي شدند كه وقتي از دخترشان خواسته شده تا جمله «مي‌خواهم زنده بمانم» را تكرار كند، او تلاش كرده بود تا اصواتي را كه آغازگر دو كلمه اول اين عبارت هستند، بر زبان بياورد.

با اين حال، پزشكان منصوب دادگاه گفتند خانم شايوو در حالت اغماي ثابت است و به هوش نخواهد آمد.

از 7 سال پيش كه آقاي شايوو با مرجعه به دادگاه خواستار پايان دادن به حيات همسرش شد، گروه‌هاي محافظه كار مسيحي و طرفدار معلولان به حمايت از پدر و مادر خانم شايوو برخاسته اند كه مي‌گويند آقاي شايوو مي‌خواهد دخترشان بميرد تا وي بتوان با دوست دخترش ازدواج كند.

دادگاه‌هاي فلوريدا به كرات تلاش پدر و مادر خانم شايوو براي جلوگيري از برداشته شدن لوله تغذيه را رد كرده بودند. اين لوله در گذشته 2 بار برداشته شده بود، ولي هر دفعه فعالان موفق شده بودند پزشكان را مجاب به بازگرداندن آن كنند.

ديوانعالي ايالات متحده از سال 2000 ميلادي 6 دفعه از دخالت براي حل اين بحران خودداري ورزيده بود. در جريان اين كشمكش طولاني، پليس چندين نفر از جمله چند كودك را كه مي كوشيدند به خانم شايوو آب بنوشانند، دستگير كرده بود.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
موبایل باز هم ارزان می‌شود
:: فناوری اطلاعات ::
حضور تلفن همراه در ایران به ربع قرن رسید
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
کمالوند: به عشق هواداران مقابل پرسپولیس بازی می‌کنیم
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
برادر میترا استاد: نجفی را بخشیدیم

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار