شنبه 29 شهريور 1399

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اجتماعی یک کلیه چند می ارزد؟

 
 

مهر , يكشنبه 30 مرداد 1384

یک کلیه چند می ارزد؟

 
 

اگرچه دولت در جهت کمک به این بیماران مبلغ یک میلیون تومان به عنوان کمک هزینه خرید کلیه به آنها پرداخت می کند.

کسی نفهمید فروش کلیه از کی همه گیر شد. شاید از زمانی که تعداد بیماران کلیوی رو به ازدیاد گذاشت یا از وقتی که مشکلات اقتصادی گریبان همه را گرفت و مردم حاضرشدند در ازای مبلغی پول ، اعضای بدنشان را بفروشند.
و خبر، پشت خبر از انگیزه ها و علل فروش کلیه، از مهاجرین بی پولی که آرزوهایشان را در کیسه ریخته اند و به تهران آمده اند و جز این سرمایه ای ندارند تا پدرانی که برای خرید جهاز دختران مجبور به فروش کلیه هستند و زنان بی سرپرستی که مجبورند با این سرمایه، پول پیش صاحبخانه را بدهند .
در
 

" سال گذشته قرار شد کلیه یک نفر را که دچار مرگ مغزی شده بود به من پیوند کنند که پس از انجام آزمایشات و چیزی پیش از رفتن به اتاق عمل، خانواده اش به ما گفتند تنها در صورت دریافت 4 میلیون تومان حاضر به اهدای کلیه وی هستند . ... "

 
 
حالی که بسیاری از افراد نیازمند به پیوند کلیه به دلیل مخارج درمان از وضع مالی خوبی برخوردار نیستند، وجود فروشندگان کلیه نیز به وخامت این وضع دامن می زند. اگرچه دولت در جهت کمک به این بیماران مبلغ یک میلیون تومان به عنوان کمک هزینه خرید کلیه به آنها پرداخت می کند.

بیماران و مشکلات عدیده
«مهتاب م» که سال ها است با دستگاه‏های دیالیز آشنا است می گوید: "من حدود 11-12 سال است که در اثر از کار افتادن کلیه از دیالیز و پیامد های آن رنج می برم. سال گذشته قرار شد کلیه یک نفر را که دچار مرگ مغزی شده بود به من پیوند کنند که پس از انجام آزمایشات و چیزی پیش از رفتن به اتاق عمل، خانواده اش به ما گفتند تنها در صورت دریافت 4 میلیون تومان حاضر به اهدای کلیه وی هستند .
مشکل دیگری که اینجا وجود دارد، نارضایتی خانواده های کسانی است که خود با اهدای اعضایشان پس از مرگ موافقت کرده اند. عده بسیاری وجود دارند که فکر می کنند این هم راهی برای نیکی کردن به دیگران است، از نوع دیگری شاید. ولی استفاده از اعضای آنها پس از مرگ منوط به کسب اجازه خانواده است، در صورتی که پدر و مادر یا همسر فرد راضی نباشد، اهدای اعضا صورت نمی گیرد.
مادریک دختر 12 ساله که هفته‏ای 3بار برای دیالیز به بیمارستان مراجعه می کند، می گفت: "من نمی دانم چرا نرخ کلیه گروه AB و O با هم متفاوت است، مگر چه تفاوتی بین اینها وجود دارد؟ کلیه کلیه است دیگر!" لازم به ذکر است که نرخ کلیه گروه AB از سایر گروه ها ارزانتر است و کلیه از گروه O با وجود فراوانی، بالاترین قیمت را دارد. این را به ارهاش + و - خون اضافه کنید تا معادله ای بدست بیاید که در یک سر آن بیماران نیازمند و در طرف دیگر آن ... قرار دارند.
«مینا ی.» می گفت: "من خودم بارها و بارها آدم هایی را دیدم -بیشتر از آقایان البته- که برای تامین مخارج عروسی
 

" مشکل دیگری که اینجا وجود دارد، نارضایتی خانواده های کسانی است که خود با اهدای اعضایشان پس از مرگ موافقت کرده اند. ... "

 
 
شان آمده بودند کلیه شان را بفروشند و جالبتر این که همسرانشان هم موافقت نامه کتبی نوشته بودند. واقعا هیچکس مثل ما که بسته به این دستگاه هستیم، ارزش کلیه را نمی‏داند."

یک انجمن و این همه بیمار
شبانکاره، مسئول پیوند انجمن حمایت از بیماران کلیوی گفت: " گمان نمی کنم کمک یک میلیونی دولت سهم قابل توجهی در افزایش تعداد دهندگان کلیه داشته باشد.
وی با تاکید بر این که تعداد دهندگان کلیه به نسبت کسانی که در نوبت پیوند هستند، بسیار کم است، گفت: " هم اکنون قریب به 30 نفر از گروه خونی O و تعداد کمتری از گروه های دیگر داریم

بیکاری و فقر علت 95 درصد فروشندگان کلیه
مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی در خصوص علت اصلی انگیزه اغلب افراد مراجعه کننده برای فروش کلیه می گوید: 95 درصد افراد مراجعه کننده به مراکز انجام پیوند کلیه را افرادی تشکیل می دهند که به علت بیکاری یا مشکلات تامین زندگی ناچار به انجام این کار شده اند.
دکتر مصطفی قاسمی می افزاید: با وجود این که تعداد پیوندهای کلیه در کشور سالانه در حدود یک هزار و 800 پیوند است، اما روزانه 30 تا 40 نفر برای فروش کلیه خود به مراکز انجام این پیوند مراجعه می کنند.
وی اظهار می دارد: هم اکنون فقط
 

" نرخ کلیه گروه AB از سایر گروه ها ارزانتر است و کلیه از گروه O با وجود فراوانی، بالاترین قیمت را دارد. ... "

 
 
5 درصد افراد اهدا کننده کلیه را اعضای خانواده بیماران یا افراد دچار مرگ مغزی تشکیل می‏دهند .
مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی می گوید: از آنجا که باید برای اهدای کلیه 200 هزار تومان هزینه آزمایش پرداخته شود، اما برخی از این افراد به علت ناتوانی مالی نمی توانند از عهده این هزینه آزمایش برآیند، بنابراین آنها از افراد اهداکننده کلیه حذف می شوند.

هدیه یک میلیون تومانی دولت و افزایش فروش کلیه
دکتر قاسمی نسبت به اهدای یک میلیون تومانی دولت به افراد اهداکننده کلیه انتقاد می کند و می‏گوید: اهدای یک میلیون تومانی دولت به فروشندگان کلیه به بیماران باعث ایجاد مشکل در روند اهدای کلیه در کشور و علت افزایش فروشندگان کلیه شده است.
وی اظهار می دارد: اهدای کلیه تا پیش از این رایگان بود و به عنوان ایثارگری، از خودگذشتگی و خدمت به بیماران محسوب می‏شد، اما با اعلام این کمک دولتی، قبح اهدای کلیه در کشور از بین رفت چون فروشندگان کلیه به این کمک دولتی بسنده نکرده و خواهان دریافت میزان بیشتر یعنی حداقل 4 میلیون تومان از بیماران کلیوی شدند و از سوی دیگر انگیره اهدای کلیه توسط خانواده های بیماران نیز گرفته شد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت جهانی طلا با تضعیف دلار یک درصد جهش کرد
:: فناوری اطلاعات ::
کاهش فروش آیفون تحت تاثیر ممنوعیت وی‌چت
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
دلایل استعفای وکلای فدراسیون در پرونده ویلموتس مشخص شد/ غرض‌ورزی‌ها همکاری را سخت کرد
:: فرهنگ و هنر ::
آیا موفقیت‌های الناز شاکردوست تکرار می‌شود?
:: حوادث ::
راز جنایت دختر 20 ساله در عمق چاه

يادداشت
:: اجتماعی ::
بهترین برنامه ریزی برای اوقات فراغت کودکان در روزهای قرنطینه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار