شنبه 29 شهريور 1399

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی رسانه جایزه "مهرگان ادب" به برگزیدگان اهدا شد

 
 

مهر , يكشنبه 29 فروردين 1389

جایزه "مهرگان ادب" به برگزیدگان اهدا شد

 
 

مراسم اهدای جایزه ادبی "مهرگان" یک ماه و نیم پس از اعلام اسامی برندگان آن، عصر دیروز شنبه 28 فروردین در انتشارات ققنوس برگزار شد.

مراسم اهدای جایزه ادبی "مهرگان" یک ماه و نیم پس از اعلام اسامی برندگان آن، عصر دیروز شنبه 28 فروردین در انتشارات ققنوس برگزار شد.
در ابتدای این مراسم که در حضور جمعی از نویسندگان و اهالی مطبوعات برپا شد علیرضا زرگر مدیر جشنواره مهرگان با شرح مختصری از این جشنواره درباره علل تاخیر برگزاری و مراسم اهدای جایزه آن برای حضار سخن گفت.وی همچنین از برگزاری جایزه "مهرگان علم" در آینده نزدیک خبر داد و آن را جایزه‌ای با رویکرد محیط زیست عنوان کرد.
فتح‌الله بی‌نیاز از اعضای هیئت داوارن جایزه ادبی"مهرگان" نیز که در این مراسم حضور داشت درباره روند چگونگی داوری آثار گفت : طبق روال عادی این مسابقه، کار برگزیدن آثار با خواندن تمام آثار منتشر شده در زمینه رمان و مجموعه داستان آغاز شد و سر انجام در دور نهایی 4 رمان و 10 مجموعه داستان مورد ارزیابی قرار گرفت که از میان آنها در هر بخش یک اثر به عنوان برنده جایزه اعلام و از یک اثر تقدیر شد.
این نویسنده و منتقد آثار راهیافته به دور نهایی را آثاری شایان توجه‌ای دانست و گفت: خوشبختانه کتابهای بررسی شده در مرحله نهایی آثاری بودند که در جامعه و در جمع کتابخوانان حرفه‌ای توانسته بودند خود را بشناسانند و هر کدام از آنها حرفی برای گفتن داشتند. نویسندگان این آثار نشان داده‌اند دارای خلاقیت و نوآوری هستند.
بی‌نیاز در پایان سخنانش بر تداوم تلاش در عرصه ادبی تاکید کرد و گفت: امیدوارم نویسندگان رمانها و مجموعه داستانهای موفق این جایزه، راه خود را ادامه دهند چون اصل تداوم و پایداری یکی از اصول مهم موفقیت در هر کاری است؛ چه کار علمی باشد و چه در زمینه ادبیات و هنر.
این مراسم با اهدای تندیس مهرگان و جوایز برندگان و نویسندگان شایسته تقدیر پایان گرفت.
بنا به اعلام نتایج دبیرخانه جایزه ادبی "مهرگان" که در اسفند سال گذشته منتشر شد در بخش رمان سالهای 1386 و 1387 "پری فراموشی" نوشته فرشته احمدی (انتشارات ققنوس )، "مونالیزاى منتشر" از شاهرخ گیوا (انتشارت ققنوس)، " نفس تنگی" اثر فرهاد حیدری گوران (انتشارات آگاه) و "نگران نباش" نوشته مهسا محبعلی (نشر چشمه) توانستند به بخش نهایی این جایزه راه یابند که هیئت داوران مهرگان ادب پس از بحثهاى همه‏جانبه به اتفاق آرا از میان چهار رمان انتخابى خود رمان "مونالیزاى منتشر" را به‏ دلیل نو آوری در انتخاب قالبی متکی بر توالی آزادانه و قانع کنننده رویدادهای تاریخی، کاربرد نوآورانه زبان در روایت و خلاقیت در تلفیق وجوه مختلف تاریخى و صناعت متنوع ادبى به عنوان رمان برگزیره انتخاب کردند و آن را شایسته دریافت تندیس مهرگان ادب و جایزه نقدی دانستند.
همچنین هیئت داوران به اتفاق آرا رمان "پرى فراموشى"را به‏دلیل گزینش شیوه روایت و چرخشهاى این شیوه متناسب با رویدادها و فضاها و خصلت روانکاوانه روابط انسانی، و کاربست نثری همسو با پنهانی‌های راوی، شایسته دریافت لوح تقدیر مهرگان ادب دانست.
از میان 10 مجموعه داستان کوتاه، با برگزارى جلسات متعدد اقناعى سرانجام کتاب "برف و سمفونى ابرى" نوشته پیمان اسماعیلى از نشر چشمه را به دلیل اجتناب از کلیشه‏هاى متداول و نوآورى در قصه‏پردازى و تلاش آشکار برای ساخت فضا و رویداد بر مبناى تخیل محض، به‏عنوان برترین مجموعه داستان کوتاه انتخاب و شایسته دریافت تندیس مهرگان ادب و جایزه نقدی عنوان شد.
هیئت داوران همچنین مجموعه داستان کوتاه "هجوم آفتاب" نوشته قباد آذرآیین منتشر شده از سوى نشر هیلا را به‏دلیل رویکردهاى متنوع و توجه به معنا و ارزشهای بومی در قالب ساخت متناسب با آن، شایسته دریافت لوح تقدیر مهرگان ادب دانست.

 
 

خدایار: رشته های ادبی تخصصی شوند/ لزوم ممیزی جریانهای ناپایدار ادبی
گمرک از ورود کتابهای مغایر با شؤونات به نمایشگاه تهران جلوگیری می‌کند
پا به پای پیر نیشابور از طلب تا فنا

 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت جهانی طلا با تضعیف دلار یک درصد جهش کرد
:: فناوری اطلاعات ::
کاهش فروش آیفون تحت تاثیر ممنوعیت وی‌چت
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
دلایل استعفای وکلای فدراسیون در پرونده ویلموتس مشخص شد/ غرض‌ورزی‌ها همکاری را سخت کرد
:: فرهنگ و هنر ::
آیا موفقیت‌های الناز شاکردوست تکرار می‌شود?
:: حوادث ::
راز جنایت دختر 20 ساله در عمق چاه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار