شنبه 2 شهريور 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی فرهنگ و هنر تهیه‌کننده شما و سیما: هنوز مجبوریم روی فرهنگ تماشای تلویزیون کار کنیم

 
 

هموطن , سه شنبه 27 دي 1384

تهیه‌کننده شما و سیما: هنوز مجبوریم روی فرهنگ تماشای تلویزیون کار کنیم

 
 

«شما و سيما» همزمان با آغاز تهيه‌كنندگي فريبا جعفري زير مجموعه توليد پخش قرار گرفت.

تهیه‌کننده  شما و سیما: هنوز مجبوریم روی فرهنگ تماشای تلویزیون کار کنیم
برنامه «شما و سيما» در زمره قديمي‌ترين برنامه‌هاي تلويزيون محسوب مي‌شود كه پس از گذشت سالها همچنان روي آنتن مي‌رود. اين برنامه در ابتدا با عنوان «سيماي هفته» در گروه فيلم و سريال شبكه اول سيما تهيه مي‌شد و با يك فاصله در زمان مديريت مفيد تحت عنوان «شما و سيما» روي آنتن مي‌رفت.
«شما و سيما» همزمان با آغاز تهيه‌كنندگي فريبا جعفري ( تهيه‌كننده فعلي اين برنامه) زير مجموعه توليد پخش قرار گرفت.
جعفري در گفت‌وگو با ايسنا، برقرار كردن ارتباط سازمان صداوسيما با مردم را عمده هدف ساخت «شما و سيما» عنوان كرد و افزود: شايد در طول اين سالها كه برنامه را دنبال مي‌كنيم به دليل بالا رفتن كميت شبكه‌ها و توقع تمام حوزه‌ها براي معرفي برنامه‌هايشان، كمتر به بخش « شما» (كه همان مخاطبان هستند) پرداخته‌ايم و چاره‌اي جز اين نداريم چرا كه در ابتداي فعاليت من در اين برنامه، قرار بود فعاليت 3 شبكه را معرفي كنيم و در حال حاضر حوزه‌هاي كاري سازمان صدا و سيما فراتر رفته و با شبكه‌هاي چند گانه داخلي و برون مرزي روبه‌رو هستيم.
وي ادامه داد: در ابتدا قرار بر اين بود كه تنها فعاليت‌هاي معاونت سيما را پوشش دهيم، اما از آنجا كه مجبوريم كل فعاليت‌هاي سازمان صدا و سيما را پوشش دهيم، در حال حاضر تمام معاونت‌ها از ما انتظار دارند كه مردم را در
 

" ما مجبوريم هنوز روي فرهنگ تماشاي تلويزيون كار كنيم. تماشاگر را از حالت منفعل خارج كرده و او را وادار کنيم به اين كه درباره چيزي كه براي ديدن انتخاب مي‌كند، فكر كند.... "

 
 
جريان كارهايشان قرار دهيم.
فريبا جعفري با اشاره به شبكه‌اي كه برنامه « شما و سيما» از آن پخش مي‌شود، اظهار كرد: از آنجا كه شبكه اول، شبكه ملي است، تمام مراكز صدا و سيماي استان‌ها توقع دارند، خودشان را در اين برنامه ببينند و در حال حاضر اين اتفاق هر چند محدود در برنامه « شما و سيما» مي‌افتد.
به گفته تهيه‌كننده «شما و سيما» به دليل گسترش حوزه‌هاي صدا و سيما و انعكاس فعاليت آنها در اين برنامه، شما و سيما در حد گزارش‌هاي مردمي به آرا و نظرات مخاطبان برنامه‌هاي تلويزيون مي‌پردازد.
ضمن اين كه در نريشن‌هاي برنامه «شما و سيما» سعي شده نكاتي كه مردم با روابط عمومي سازمان صدا و سيما مطرح مي‌كنند يا مطالبي كه مركز مطالعات ارائه مي‌دهد، منعكس شود.
وي در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه آيا در آينده‌اي نزديك شاهد تقويت بخش نظرات مردمي در برنامه « شما و سيما» خواهيم بود، تصريح كرد: با توجه به زماني كه در اختيار اين برنامه قرار گرفته، چنين امكاني وجود ندارد. كنداكتور شبكه اول سيما با ساير شبكه‌ها متفاوت است. همين كه مسئولان اين شبكه بتوانند 40 تا 45 دقيقه زمان در اختيار برنامه ما قرار دهند، مهمترين كاري است كه توانسته‌اند انجام دهند.
پيش از اين صحبت بر اين بود كه «شما و سيما» را در شبكه‌هاي ديگر خرد كنيم. در چنين شرايطي بايد نوع مخاطبان هر شبكه را در نظر گرفت تا «‌شما و سيما»ي هر شبكه بر اساس مخاطبان آن شبكه، توليد و پخش شود.
فريبا جعفري با اشاره به توليد و پخش برنامه «شما و سيما» بر اساس مناسبت‌هاي مختلف در چند ماهه اخير، گفت: براي مثال اين برنامه در ماه رمضان آيتم‌هاي 10 دقيقه‌اي را براي معرفي سريال‌هاي مناسبتي توليد كرد كه از تمام شبكه‌ها پخش شد. در اين برنامه كمي با اشراف بيشتر و از بالا نگاه كرديم، بي‌آن كه بخواهيم نوع مخاطبان هر شبكه برايمان مطرح باشد. چنين برنامه‌اي با استقبال بيشتر مردم مواجه شد. اطلاع‌رساني بيشتري صورت گرفت و برنامه‌سازان و مديران سازمان صدا و سيما هم راضي بودند.
تهيه‌كننده « شما و سيما» افزود: به دليل زمان كوتاهي كه در اختيار داريم مجبوريم بسيار خلاصه و سريع، برنامه‌اي را معرفي و از آن بگذريم. مگر برنامه‌اي تاريخي كه با توجه به سياستگذاري‌هاي سازمان صدا و سيما هزينه و وقت بيشتري
 

" يك تهيه‌كننده و فيلمساز مجبور است خلاقيت هوشمندانه خود را به كار گيرد و تمام اتفاقات را مانند پازل در كنار هم چيده و نيازهاي جامعه را تشخيص دهد... "

 
 
صرف آن شده و « شما و سيما» هم مي‌تواند روي اين برنامه مانور بيشتري بدهد.
وي در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه آيا « شما و سيما» علاوه بر اطلاع‌رساني به امرهدايت و جريان‌سازي در سازمان صدا و سيما نيز توجه دارد پاسخ مثبت داد و افزود: اگر برنامه‌اي غير از اين عمل كند، نقش پيام ‌رساني‌اش را ناديده گرفته است. يك گزارشگر يا نويسنده بايد سوالاتي را طرح كند كه پيام يا هدفي در آن مستتر باشد. بنابراين سعي مي‌كنم تا حد ممكن با سياست‌هاي سازمان صدا و سيما آشنا باشم و جريان‌هاي فرهنگي مملكت را دنبال كنم.
ما مجبوريم هنوز روي فرهنگ تماشاي تلويزيون كار كنيم. تماشاگر را از حالت منفعل خارج كرده و او را وادار کنيم به اين كه درباره چيزي كه براي ديدن انتخاب مي‌كند، فكر كند.
جعفري ادامه داد: در به تصوير كشيدن پشت صحنه يك سريال تنها به معرفي آن برنامه نمي‌پردازم. بلكه سعي مي‌كنم به اصول زيباشناسي، محتوا و كيفيت برنامه نيز پرداخته و آن را در نريشن مطرح كنم.
براي نوشتن چنين نريشني گاه به 10 كتاب مراجعه مي‌كنم. نظرات محققان و كارشناسان خارج از اين مرز و بوم را مي‌خوانم و آن را با نظرات برنامه‌سازان داخلي تطبيق داده و در نهايت در متني 50 ثانيه‌اي خلاصه مي‌كنم.
تهيه‌كننده « شما و سيما» تصريح كرد: با ساخت اين برنامه سعي دارم نخست به خودم و در وهله دوم به همكارانمان تلنگر بزنم كه فكر كنيم در چه حيطه‌اي وارد شديم و خداي ناكرده به دلالان فرهنگي مبدل نشويم، بلكه گروه پيام‌رساني باشيم كه فرهنگ و هويتمان را باور داريم.
جعفري در عين حال گفت: «شما و سيما» وابسته به ساير برنامه‌هاست و در واقع آينه سازمان صدا و سيما محسوب مي‌شود. در اين آينه مجبوريم همان چيزي كه هست را نشان دهيم. شايد مقدار دخل و تصرف من در اين برنامه به اندازه كسي نباشد كه روي موضوع هنر و انديشه مانور مي‌دهد.
من به عنوان تهيه‌كننده برنامه «شما و سيما» تا حدودي توانايي انجام اين كار را ديدم. بخشي از اين برنامه بر اساس سياست‌هاي سازمان صدا و سيما و حتي نقطه نظرات برنامه‌سازان طراحي مي‌شود. با توجه به اين كه سالهاي سال است تهيه‌كنندگي «شما و سيما» را بر عهده دارم. تا حدودي
 

" نويسنده برنامه «شما و سيما»، انتخاب آيتم‌هاي برنامه را بر اساس سليقه مخاطب خواند... "

 
 
مديران سازمان صدا و سيما به من اعتماد دارند كه در بستن اين برنامه آزاد باشم.
جعفري در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه آيا مواردي پيش آمده كه مديران سازمان صدا و سيما مانع پرداختن برنامه «شما و سيما» به موضوع مورد نظر وي شده باشند، پاسخ مثبت داد و گفت: من اشراف كاملي به موضوعات ندارم.
يك تهيه‌كننده و فيلمساز مجبور است خلاقيت هوشمندانه خود را به كار گيرد و تمام اتفاقات را مانند پازل در كنار هم چيده و نيازهاي جامعه را تشخيص دهد، اما مديران سازمان صدا و سيما ممكن است احساس كنند كه لازم نيست مسئله‌اي در اين برهه خاص مطرح شود.
نويسنده برنامه «شما و سيما»، انتخاب آيتم‌هاي برنامه را بر اساس سليقه مخاطب خواند و افزود: ما با سليقه مخاطب پيش مي‌رويم. آنها نمايش را خيلي دوست دارند. علاقه دارند بازيگران فيلم‌ها و سريال‌ها را ببينند. بنابراين براي نشاندن مخاطب پاي تلويزيون مجبوريم به اين موضوعات پرداخته و سليقه جمعي را در نظر بگيريم.
از طرفي گروه‌هاي برنامه‌ساز به ما اعلام مي‌كنند كه ساخت برنامه‌اي به پايان رسيده و «شما و سيما» مي‌تواند به معرفي آن بپردازد. در اين بخش سعي مي‌كنيم كه تنوع ساختار را رعايت كرده و بين شبكه‌ها عدالت را رعايت كنيم.
جعفري در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه «شما و سيما» تا چه اندازه در به روز بودن اطلاعاتي كه در اختيار مخاطب قرار مي‌دهد، توجه دارد، اظهار كرد: كار ما به چند مورد بستگي دارد به پشت صحنه سريال‌ها مي‌رويم و تصويربرداري مي‌كنيم، اما در عين حال بايد اصول زيبايي‌شناسي را رعايت كنيم.
از اين رو مجبوريم گاهي براي تصويربرداري از يك پشت صحنه 3 بار وارد آن فضا شويم. در چنين شرايطي سعي مي‌كنيم با درج تاريخي كه به آن جا رفته‌ايم، امانت را رعايت كنيم. گاهي هم خود عوامل برنامه‌ها اصرار دارند كه پخش پشت صحنه برنامه را به تعويق بياندازيم.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
موبایل باز هم ارزان می‌شود
:: فناوری اطلاعات ::
حضور تلفن همراه در ایران به ربع قرن رسید
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
کمالوند: به عشق هواداران مقابل پرسپولیس بازی می‌کنیم
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
برادر میترا استاد: نجفی را بخشیدیم

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار